Bulgaristan Eğitim

bulgaristan-egitimi

 

Eğitim ve kültür seviyesi çok yüksek bir ülkedir Bulgaristan, komünizmden gelen disiplin anlayışının devam etmesi, eğitim sistemini de etkilemiş ve öğrenciler değerli eğitmenler tarafından gerektiği gibi eğitim verilerek yetiştirilmektedir. Bulgaristan eğitim açısından Avrupa ülkelerinden geri kalacak düzeyde değildir, zaten üniversitelerden verilen mavi diploma da bunun kanıtı olarak bütün Avrupa’da geçerlidir. Bulgar üniversitelerinin hemen hepsinin YÖK ile denkliği vardır, yurda dönünce problem yaşamanız söz konusu olmayacaktır.

Bulgarca ve İngilizce verilen eğitim için yabancı dil bilinmesi illa ki gerekiyor, eğer bu iki dili ders görecek kadar iyi konuşup yazamıyorsanız, 1 yıl hazırlık okumanız gerekecektir. Bulgaristan eğitim verilen üniversitelerinin özel olması ile yurdumuzda biliniyor, Türkiye’de üniversiteyi kazanamamış lise ve dengi okul mezunu her genç ön kayıt yaptırarak kontenjandan yararlanabilir. Bulgaristan’da eğitim almak zannedildiği kadar pahalı değildir, aksine yurt dışında eğitim görülebilecek en ekonomik ülke Bulgaristan’dır diyebiliriz.

Yaşam koşulları da sizi zorlamayacaktır, dilerseniz kiralık bir ev tutarak oturabilir veya üniversite bünyesindeki yurtlarda kalabilirsiniz. Bulgaristan eğitim seferberliğine çok yıllar önce başlamış ve dünya çapında verdiği eğitimleri bu günlere kadar geliştirerek getirmeyi başarmış bir ülkedir. Bulgaristan’da eğitim gören Türk öğrencilerin sayısı bu gün itibari ile 5000 dir ve bu her geçen yıl artmaktadır. Bunda hem ucuz fiyatlar ve hem de verilen eğitimin kalitesi etkendir.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş