Bulgaristan Üniversitesi

bulgaristan-unis

Türkiye’de eğitim sisteminin getirisi olan lise sonrası sınavları ile üniversiteler girme şartı, bir çok öğrencinin hayallerinin yıkılmasına neden olmaktadır. Zira bu sistem yüzünden sınavda aldıkları puanlar diledikleri üniversiteye girmelerine imkan vermemektedir. İşte Bulgaristan üniversiteleri bir kurtarıcı gibi imdada yetişmiş ve sınav şartı olmadan kayıt ile Türk öğrencileri de almaya başlamıştır. Bulgaristan Üniversitesi Avrupa düzeyinde eğitim vermesi ve alınan mavi diplomalar ile öğrencilerin iş sorunu yaşamaması ile bilinmektedir.

Özel okul statüsündeki bu üniversitenin bölümleri ücretlidir ve bölümler kendi aralarında değişik ücretlere tabidir. Hazırlık okuması gereken yani Bulgarca veya İngilizce verilen eğitimi alabilecek kadar bu iki dili de bilmeyen öğrenciler 1 yıl hazırlık okumak zorundadırlar. Bulgaristan Üniversitesi öğrencileri, okulun tüm imkanlarından yararlanmakta ve bu modern ve şık tesislerde diledikleri gibi güzel vakit geçirebilmektedirler. Okul bünyesinde bulunan yurtlarda kalınacağı gibi yurt dışında ev kiralanarak da konaklama sağlanabilir.

Yurt ücretleri aylık 50 ile 150 euro arasında değişmektedir, bir öğrenci beslenmesi içinse ayda 200 ile 250 euro para harcayabilir. Bulgaristan’da yaşamak zannedildiği gibi zor değildir, aksine pek çok şey bizim ülkemizdekinden daha ucuzdur. Bulgaristan Üniversitesi değerli hocaların verdiği eğitim ile Avrupa’da parmakla gösterilmektedir, oradan mezun olan gençlerin iş bulma sıkıntıları olmamaktadır. Genellikle de mühendislik ve hukuk bölümleri Türk öğrenciler tarafından seçilmektedir.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş