Bulgaristan’da Üniversite Eğitimi

Sofya Bulgaristan Eğitim

Üniversiteyi yurt dışında okumak, ufkunuzu genişletecek, yabancı dilinizi geliştirecek ve sizin bambaşka bir insan olmanızı sağlayacaktır. Yurt dışı eğitim denince hemen akla yüksek maliyetler geliyor tabii ki, ama bazı ülkelerde alınacak üniversite eğitimi neredeyse yurt içindeki gibi bir maliyete sahip olabiliyor. İşte bunlardan en önemlisi ve en çok tercih edileni Bulgaristan’da üniversite eğitimi almaktır, burada bölümlere göre biçilen fiyatlar asla bütçelerinizi yormayacak ve Avrupa çapında alacağınız eğitim ile hayata atılma şansı yakalayacaksınız.

Özel olan Bulgar üniversitelerinin her biri köklü eğitim yuvalarıdır, YÖK ile denklikleri vardır ve Avrupa’nın neresine giderseniz gidin kapılar ardına kadar size açılacaktır. Bulgaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen lise mezunu öğrenciler sınava girmeyecek, onlara taban puanı sorulmayacaktır, sadece lise diplomalarının olması bu üniversitelere kayıt yaptırmaları için yeterli olacaktır.

Türkiye’de 2 yıllık meslek yüksek okulu bitirenler ise eğer lisan sorunları yoksa hemen 3. Sınıftan bu üniversitelere başlayabilirler ama İngilizce veya Bulgarca bilmiyorlarsa 1 yıl hazırlık okuyarak dillerini geliştirmek zorunda kalacaklardır. Bulgaristan’da üniversite eğitimi için baş vuracağınız danışmanlık hizmetleri birimleri aklınızı kurcalayan bütün sorularınızı yanıtlayacak ve size yardımcı olacaklardır. Bulgar üniversiteleri bütün Avrupa üniversitelerinde de verilen mavi diploma ile öğrencilerini mezun etmektedir. Bu da sizin işsiz kalmayacağınız anlamına geliyor, bu üniversiteler sizi bambaşka insanlar yapacak ve ayaklarınızın üzerinde dimdik durmanızı sağlayacaktır.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş