Sofya Şehri

The city of Sofia

Balkanların Paris’i olarak adlandırılan ve doğu Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olan Sofya Şehri Bulgaristan’ın başkentidir. İş, kültür ve politik merkez olan Sofya, tarihinin derinliklerinde bizimle de akrabadır. Ülke nüfusunun neredeyse 5 te 1 i Sofya’da yaşamaktadır. Tam bir kültür ve eğitim kenti olan Sofya gülen yüzü ile misafirlerini ağırlamaktan mutluluk duyuyor. Şehirde konuşulan dil Bulgarcadır ama Rusça bilip konuşanların sayısı da bir hayli fazladır.

Avrupa birliğine giren Bulgaristan’da son yıllarda İngilizce eğitime de önem verilmiş ve bu dil için değişik eğitim seferberlikleri düzenlenmiştir. Sofya Şehri tam anlamı ile bir Avrupa kentidir, yükselen bir değer olarak anılan ve deniz seviyesinden yarım kilometre gibi bir yükseklikte bulunan Sofya’da iklim bir hayli soğuktur. Balkanlarda olmasının da etkisi ile soğuk olması normal olan bu kent maden açısından da zengindir. Linyit ve demir cevheri çıkarılmaktadır.

Avrupa’nın en eski yerleşim alanlarından biri olan Sofya şehri son yıllarda yapılan modern binaları ile de göz doldurmaktadır. Avrupa birliğine girmiş olmanın verdiği avantaj ile doğru yatırımların şehri olan Sofya her geçen gün daha da gelişerek tam bir dünya şehri olma yolunda ilerlemektedir. Euro kullanılmaya da birliğe girildikten sonra başlanmıştır, asıl para birimleri Lev’dir. Gece hayatı oldukça renkli olan Sofya uyumayan bir şehir olarak biliniyor.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş